Parken Stadium, domácí stadion klubu F. C. Kodaň a dánské reprezentace

Přiznám se, že v dánském fotbalu se moc nevyznám. Dokonce musím říct, že se dost divím samotným Dánům, jestli se jim neplete, když proti sobě hrají týmy B 1903 s B 93. Já se při pohledu do tabulek jejich nižších soutěží nestačil divit, a to pocházím ze země, kde svého času existovaly tři Bohemky.

Logo klubu FC Kodaň na budově Parken Stadium.

Logo klubu FC Kodaň na budově Parken Stadium.

Nicméně pro naše vyprávění je z těch dvou jmenovaných dánských celků důležitější ten B 1903, tedy Boldklubben 1903. Řekněme, že to by mohla být třeba taková Viktorka Žižkov, když to převedu do české krajiny. A pak tady máme nejstarší klub v zemi, Kjobenhavns Boldklub založený už roku 1876, tedy o 16 let dříve než pražská Slavia. Nejstarší klub v České republice, jak je většinou uváděno, ač sparťané protiargumentují, že do míče začali dříve kopat oni.

 

Ale zpět k tématu. Představte si běžnou hospodskou hádku žižkováka se slávistou trvající týden co týden, až dojde k nečekanému rozuzlení. Jednoho dne oba přijdou v dresu nového společného klubu.

Něco takového se mohlo stát v Kodani roku 1992, kdy se tamní profesionální kluby Boldklubben 1903 a Kjobenhavns Boldklub sloučily, aby vznikl celek F. C. Kodaň. Nový tým se nastěhoval na čerstvě otevřený 40tisícový fotbalový chrám Parken Stadium. Původní dva kluby sice zmizely z profesionální kopané, ale k jejich úplnému zániku nedošlo.

 

Pro mě je opět zajímavou podívanou návštěva fanshopu, který působí podstatně skromněji než obdobné obchody například v Anglii. Tak trochu pro pobavení se ptám prodavače, jestli mají nějaký suvenýr s českými fotbalisty Zdeňkem Pospěchem a mým velkým oblíbencem Liborem Sionkem, jelikož oba už v týmu několik let nepůsobí. Prodavač sice hází nechápavý výraz, jako by jméno „Sionko“ slyšel poprvé v životě, chytá se až u křestního jména. Zato „Pospech“ se mu očividně vryl do paměti více. K mému úžasu po chvíli nachází v hromadě starých fotografií oba české legionáře. Z fanshopu, který cenami zboží patrně překonává poměry Premier League, nakonec odnáším nákup za dvě dánské koruny a vyrážím do přilehlého velkého parku Faelledparken.

Kudy se dostat ke stadionu FC Kodaň s názvem Parken Stadium?

Internet Art
Antik Praha

Starožitnosti, Cestování bez průvodce na Google +, Facebook, Twitter

Experimentárium
Rhodos, Řecko