Oktoberfest (Theresienwiese, Mnichov)

Přiznávám, že o Oktoberfestu jsme si dopředu nic nezjišťovali. Zastavili jsme se zde, protože jsme měli cestu kolem. První překvapení přišlo hned po příjezdu do Mnichova. Město vůbec nepůsobilo dojmem, že by se v něm konala nějaká světoznámá akce. Místní nám vysvětlují, že událost se odehrává na Theresienwiese, tedy na Tereziánské louce. Když vystupujeme z podzemní vlakové soupravy, není problém místo najít, protože už ve vagónu rozlišujeme zdejší obyvatele v typických bavorských krojích, které k Oktoberfestu neodmyslitelně patří. Stačí tedy jít za vymóděnými Němci a za chvíli jsme tam, ač možná do poslední chvíle nechceme věřit tomu, že všichni opravdu směřují k té o něco větší Matějské pouti.

Oktoberfest se koná na Theresienwiese.

Oktoberfest se koná na Theresienwiese.

Vstup do areálu je zdarma, ale jak se později ukázalo, Oktoberfest není příliš levnou záležitostí. Jelikož jsem o festivalu slyšel jen to, že se na něm hodně pije pivo, čekal jsem, že se tam pořádně sešrotujeme a pak pojedeme domů, pokud tedy budeme mít střízlivého řidiče.

 

Když už je nějaký festival obecně spjat s pitím piva, myslel bych si, že bude možné absolvovat četné ochutnávky. Omyl! Za celou procházku areálem jsem narazil jen na jedinou značku, s níž se čas od času potkám i v Česku. Později jsem se však dočetl, že akci zásobuje i dalších pět mnichovských pivovarů, které dodávají pivo vyrobené speciálně pro Oktoberfest, což se také promítne do jeho ceny. Možná kdybych se probil až do míst, kam jsem to skrz četné davy ani nezkoušel, tak bych třeba narazil i na ta další. Určitě by také nebylo na škodu zkusit si vyřídit rezervaci.

Vedlejší vchod na Oktoberfest.Tričko pro přeživší.
Vedlejší vchod na Oktoberfest.Tričko pro přeživší.

Cena ani obrovské tlačenice však místním návštěvníkům nebrání v tom, aby se ztřískali k nepoznání. Nechybí ani trapné momenty, kdy rodiče stěží vynášejí své bezvládné potomky. Dalším jevem, který z Oktoberfestu nedělá nejhezčí podívanou, je přehršel zájemců o návštěvu toalety. Někteří rezignují na účast v tlačeních a svou potřebu běží vykonat někam jinam bez ohledu na to, jestli na ně je nebo není vidět.

 

Po chvíli tak máme zábavu za sebou a můžeme pokračovat v cestě. Pokud jsem vás od návštěvy Oktoberfestu neodradil, dejte si pozor, abyste jej neprošvihli. Název Oktoberfest by mohl vést k nabytí dojmu, že akce začíná v říjnu. Je však obvyklé, že několikatýdenní festival startuje zhruba v půlce září a začátkem října naopak končí.

Kde se koná Oktoberfest?

Antik Praha
Internet Art

Starožitnosti, Cestování bez průvodce na Google +, Facebook, Twitter

Experimentárium
Rhodos, Řecko